Trening z ekspertem


Moda na ćwiczenia z osobistym trenerem przywędrowała do Polski. Coraz więcej klubów fitness ma w swojej ofercie nie tylko konsultacje, ale i indywidualne zajęcia z ekspertem. Jak się okazuje takie ćwiczenia mogą mieć zbawienny wpływ nie tylko na nasze mięśnie, ale i na przebieg chorób, takich jak na przykład cukrzyca.

Jednym ze znanych sposobów na obniżenie poziomu glukozy we krwi u chorych z typem 2 cukrzycy jest aktywność fizyczna. Badania wykazały jednak, iż bardziej skutecznymi od podejmowanych na własną rękę okazały się być ćwiczenia grupowe z trenerem.
Na podstawie badań naukowcy wywnioskowali, iż najlepszy wpływ na diabetyków mają ćwiczenia mniej intensywne, ale podejmowane długotrwale. Najskuteczniejsze, u osób z cukrzycą typu 2 optymalne, jest zastosowanie programu treningowego złożonego z ćwiczeń siłowych, aerobowych oraz rozciągających, najlepiej w częstotliwości 50 minut trzy razy w tygodniu. Wpływ określonych ćwiczeń określano na podstawie ich wpływu na wysokość hemoglobiny glikowanej. Wartym podkreślenia jest fakt, iż ćwiczenia nie tylko wpływają na poziom glukozy we krwi, ale także na zasobność portfela. Badania wykazały, iż osoby dorosłe, które poddały się treningowi pod okiem eksperta, znacznie zaoszczędzili na wizytach u lekarza i w aptece, niż osoby mało aktywne.
Trening ze specjalistą jest ponadto bezpieczniejszy od podjętego na własną rękę, a ponadto gdy zacznie nam brakować motywacji, trener skutecznie ją przywróci.