Sprawna do starości


Sprawności nie należy utożsamiać jedynie z kondycją fizyczną. Oczywiście, stanowi ona bardzo ważny element, jednak również psychiczna kondycja jest niezwykle istotna. W toku codziennego funkcjonowania – te dwa składniki są od siebie w pewnym sensie zależne. Nasza kondycja psychiczna będzie bowiem w znacznej mierze nadszarpnięta, jeśli fizyczna sprawność zacznie szwankować. Dlatego konieczne jest ćwiczenie zarówno mięsni, jak i stymulowanie umysłu.
Aby zachować sprawność fizyczną konieczne jest podejmowanie (codzienne) aktywności fizycznej. Zaleca się co najmniej wykonanie porannej gimnastyki, a w ciągu dnia – uprawianie jakiegoś sportu przez chociażby 30 minut (niekoniecznie codziennie, może być co 2 dzień). Ważne, aby spędzać czas na świeżym powietrzu. Podczas ćwiczeń nie powinno się jednak zbytnio obciążać organizmu (a zwłaszcza stawów, które w pewnym wieku po prostu są w gorszej kondycji). Zalecane są zwłaszcza: jazda na rowerze, pływanie, marsze, nordic walking, gimnastyka, a także jogging czy rolki (tutaj jednak wskazana jest wzmożona ostrożność ze względu na ryzyko złamań). Każdy systematyczny wysiłek podnosi wydolność pracy serca czy płuc i jest wskazany dla zachowania prawidłowej postawy oraz utrzymania (bądź odzyskania) szczupłej sylwetki.
Niezbędna dla zachowania fizycznej sprawności jest również odpowiednia ilość snu. To właśnie podczas snu regeneruje się nasz organizm – ma to znaczenie nie tylko dla urody, ale też zdrowia oraz sprawności intelektualnej. Zalecane jest minimum 6 – 8 godzin snu dziennie. Także właściwa dieta- obfitująca w mikroelementy i antyoksydanty, a uboga w tłuszcze zwierzęce czy proste cukry – pomaga dłużej cieszyć się szczupłym i zdrowym ciałem. Jeżeli zaś chodzi o sprawność intelektualną – warto jest codziennie ćwiczyć pamięć, koncentrację oraz unikać stresów. Pamięć można trenować na przykład rozwiązując łamigłówki czy krzyżówki, ale także ucząc się języków obcych. Na naukę nigdy bowiem nie jest za późno. A w okresie emerytalnym, kiedy posiadamy nieco więcej wolnego czasu, to wręcz doskonały pomysł by połączyć przyjemne z pożytecznym