Nordic walking


nordic walking

nordic walkingNa pierwszy rzut oka może się wydawać, że nordic walking wymyślili specjaliści od marketingu, którzy opracowali sprytny plan sprzedaży kijków narciarskich także poza sezonem zimowym. Jednak kryje się w rej formie rekreacji coś więcej. Poznaj tajemnice nordic walking!

 

Faktycznie źródeł nordic walkingu należy się doszukiwać w narciarstwie. Miał to być po prostu całoroczny trening dla narciarzy biegowych, opracowany w latach dwudziestych zeszłego wieku. Ojczyzną tej dyscypliny jest Finlandia.

 

Szybko okazało się, że trening ten przynosi niesamowite efekty zdrowotne i rehabilitacyjne, gdyż stymuluje mięśnie o wiele lepiej, niż tradycyjny marsz. Dodatkową zaletą jest usprawnienie poboru tlenu nawet o 58%!  Dzięki technice odbijania się kijkami, nasz marsz jest średnio o 30% szybszy, niż marsz tradycyjny, co przyczynia się do lepszego spalania kalorii przy mniejszym obciążeniu organizmu.

 

Jakie partie mięśni wzmacniamy, trenując nordic walking? Właściwie szybciej było by wyliczyć, których nie wzmacniamy! Rozwijają się wszystkie mięśnie kończyn górnych i dolnych, tułowia, ramion, barków, grzbietu, brzucha. Odciążony kręgosłup lepiej pracuje i zwiększa się jego mobilność.

 

Dzięki niewielkiemu obciążeniu stawów jest wręcz idealnym sportem dla osób otyłych, gdyż oszczędza przede wszystkim stawy kolanowe. Dodatkową zaletą jest poprawa jakości oddychania, dlatego jest zalecany osobom z problemami natury oddechowej. Kompleksowy, równomierny wysiłek całego organizmu korzystnie wpływa również na układ sercowo-naczyniowy.

 

Rytm zaciskania i zwalniania chwytu dłoni na kijkach jest bardzo korzystny dla osób z chorobami o podłożu reumatoidalnym. Poprawia ukrwienie palców i dłoni, polepsza się kondycja stawów. Naprzemienny chód i wbijanie kijków angażuje całe ciało, poprawiając koordynację i balans.

 

Każdy może uprawiać nordic walking, bez względu na wiek czy kondycję. Chodzić można wszędzie – czy to w mieście, czy na łące, w górach czy nad morzem. Wszystko to sprawia, że nordic walking jest jedną z najbardziej przyjaznych dyscyplin sportowych.

 

W Polsce bardzo dobrze prosperuje Federacja Nordic Walking, która zrzesza chodziarzy, propaguje ten sport oraz organizuje wszelkie imprezy sportowe z nim związane (między innymi Mistrzostwa Polski).