Aktywny urlop


wędrówki górskie

aktywny urlopCo czwarty Polak spędza wakacje u rodziny lub znajomych. Jedynie ok. 20 proc. z nas wybiera urlop za granicą. Najbardziej kusi nas morze, potem jeziora i w końcu góry. Warto dobrze zaplanować wypoczynek, spontaniczność i lenistwo – w tej materii leniuchowanie nie popłaca, bowiem łatwo można stracić cenny, długo wyczekiwany czas wolny, po prostu go marnotrawiąc. Oczywiście to czas pozbawiony stresu i nadmiernego wysiłku – warto wszak wcześniej ustalić atrakcje, z których chcemy skorzystać.

Wiadomo, że psychika ma duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Faktem jest także, że ludzie pracujący w lesie czy nad wodą są mniej nerwowi i rzadziej zapadają na choroby psychosomatyczne niż mieszkańcy dużych miast. *Ciszę, spokój, malowniczość tła leśnego uważa się za czynnik działający uspokajająco i tonizująco na ośrodkowy układ nerwowy*. To dlatego musimy co jakiś czas gdzieś wyjechać, by zmienić środowisko. To właśnie zmiana m.in. trybu życia w nowym otoczeniu jest najważniejszym elementem skutecznego wypoczynku. Szukajmy więc bliskiego kontaktu z przyrodą, ponieważ potrzebujemy jej tak samo, jak ona dziś nas.

 

W krajach wysokorozwiniętych gospodarczo, w których kultura aktywnego wypoczynku jest na wysokim poziomie, można zauważyć pewien trend w ofertach biur podróży – propozycje wypoczynku w miejscach dogodnych do uprawiania rekreacji ruchowej. Coraz częściej wiele atrakcji sportowo-rekreacyjnych jest w cenie wczasów, bądź innych produktów wakacyjnych. *Niektórzy podczas urlopu odkrywają dla siebie zupełnie nową pasję, którą przywożą z wakacji niczym wirus, od którego nie sposób się uwolnić*.

 

*Coraz popularniejsze są również sporty ekstremalne, aktywności z kontrolowanym niebezpieczeństwem*. Odizolowanie się od cywilizacji, zbliżenie w kierunku natury, porzucenie wygód, które mamy na co dzień. Ciężkie warunki, w których trzeba się sprawdzić i napocić stają się wyzwaniem dla wielu osób, które szukają ekstra wrażeń i ekstremalnych doznań. Miłośnicy przygód, adrenalinowych aktywności, są żądni sportowych wakacji – szukają rywalizacji, emocji i zabawy, często rywalizacji jedynie z samym sobą.

 

Aktywny wypoczynek to dobra inwestycja w zdrowie. Systematyczna aktywność pozwala opóźnić efekty starzenia się, zarówno w obrębie ciała, jak i psychiki. Niezwykle istotne jest zachowanie harmonii pomiędzy pracą, a wypoczynkiem oraz pomiędzy aktywnością fizyczną a intelektualną.